ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kırmızı Halı

Kırmızı Halı

Tarih 04 Temmuz 2012, 23:18

Kırmızı Halı, Kirmizi Hali, red carpet, Kırmızı Halı Döşeme, Kırmızı Halı Serme, kırmızı Halı Çeşitleri, Kırmızı Halı Modelleri, Kırmızı Halı Renkleri, Kırmızı Halı Desenleri, Kırmızı Halıfleks, Protokol Halısı, Gala Halısı, Açılış Halısı, Balo Halısı, Kokteyl Halısı, Fuar Halısı, Sahne Halısı, Defile Halısı, Davet Halısı, Düğün Halısı, Festival Halısı, Dügün Halısı, Tanıtım Halısı, Defile Halısı Gösteri Alanlarında Kullanılan Halılar için bizi arayınız... Tel: 0212 477 02 90

KIRMIZI HALI
KIRMIZI HALISER
KIRMIZI TÜYLÜ HALI
KIRMIZI HALIFLEKS
 

Kırmızı Halı, Özel Hazırlanan Geceler, Organizasyonlar,  Büyük Kutlamalar, Ödül Törenleri,
Açılışlar, Galalar, Düğün,  veya Resmî Ziyaretler sırasındaki karşılama ve uğurlama törenlerinde protokoldeki kişilerin geçiş yollarına sermek için kullanılan yer döşemesidir.
Kırmızı Halı,  Ortacağ'dan kalma bir gelenek olup; savasi kaybeden kralin, kazanan kralin onune kirmizi pelerinini sermesiyle ortaya cikmistir.
 
Kırmızı, her dönemde iktidarın rengi olmuştur. Eski Roma'da generaller, soylular ve birinci sınıf vatandaşlar kırmızı giysiler giyerlerdi. Bu renk, daha sonra imparatorlukların ve nihayet kilisenin resmi rengi olmuştur. Buna karşılık, protokol kuralları gereği kırmızı halı, Napolyon'un resmi törenler, sivil ve askeri öncelikler ve unvanlar'a ilişkin 13 Temmuz 1804 tarihli kararnamesinde kırmızı halıdan söz edilmemesine rağmen kullanıldığı bilinmektedir.
 
Kırmızı halının ilk kez bir tren yolculuğu sırasında , Londra'daki Paddington Garı'nda Kraliçe Victoria'nın ayakları altına serildiği tahmin ediliyor. Fransız imparatoru III. Napolyon bu uygulamayı sürekli hale getirmişse de, kırmızı halının ancak 19. yüzyıl sonlarında yaygınlaşmaya başladığı biliniyor. O tarihten sonra, dünyadaki tüm karşılama ve uğurlama törenlerinde görülmüştür.


Bugün  devlet başkanları ağırlamalarında uçaktan inerken başlayan yollardaki kırmızı halı, giderken uçağın merdivenine ya da dönüşte şeref salonuna götüren yollarda görülmektedir. Yürünecek yolun uzunluğuna göre özel olarak düzenlenmektedir. Önemli devlet adamlarının heyetide gö önüne alınarak, kalabalık ve uçakları daha büyük olduğu için, bunları karşılarken kullanılan kırmızı halının enleri geniş yapılmakta, daha uzun tutulmaktadır.

 
 
 
 
Farklı ülkelerde orta çağdan bu yana kırmızı pelerinin yere serilmesinden bu yana, zaman içerisinde halı ve halıfleks kullanımına dönüşen kirmizi halı kullanımı, saygı göstergesi olarak başlamış, kirmizi halı protokol uygulamasının, özel günlerin, başlıca sembolü haline gelmiştir.  büyük açılış, düğün, kokteyl, davet, gala, balo gibi  yapılan etkinliğin ve konukların  önemini göstermek amacıyla, serilen kırmızı halıya, dünyada da türlü durumlardan red carpet situation olarak bahsedilmektedir.

 
Kırmızı Halı kullanım alanları, görüşme, toplantı devletler arasındaki ilişkilerde, resmî törenlerde, devlet başkanları, bakanlar, senatörler ile onların temsilcileri arasında gerçekleşecek görüşmelerin yapılacağı alanlarda kullanılan halıya Kırmızı Halı yada, Protokol halısı denir.


Kırmızı Halının bir diğer adı, Protokol Halısı'dır, Resmi ilişkilerde ağırlanacak misafirin önemine rengi ile dikkat çeken, kalınlığıyla, konforu hissedilen, ciddiyeti gözler önüne seren halıya denir.

Düzenlenen etkinliğin veya makamın önemine dikkat çekmek içinde kullanılan Kırmızı halı, (protokol halısı),  açık ve kapalı alanlarda fuarlarda, açılışlarda, konser alanı, sahne, defile, özel gece, film galalarında, podyum ve eğlence alanlarında kullanıma uygun kalınlıkları ve rengi ile birlikte, temizliği kolay, kalınlığı ve dokusu ayak konforunu oluşturan bir yapıya sahiptir.  

 
Ayrıca Özel kullanımlarada hizmet eden kırmızı halı, Özel Şirketlerde konuk misafir ağırlanan bölümlerde, Kamu binalarında, Açılış, Davet, Festival, Panel, Düğün, Tanıtım, Balo, Şirket, Özel Alanlarda, Özel kullanıma sahip Organizasyonlarda gelen  davetli, konuk ve misafirlerin kullanacağı yolu, mekanı kaplayan halıya Kırmızı Halı yada protokol Halısı denir.
 
 
KAYNAK
HALI VE ZEMİN KAPLAMALARI UZMANI:
ALİ EMAN
 
 
 

DETAYLI BİLGİ İÇİN
DANIŞMA HATTIMIZ:

TEL:
0212 477 02 90
0212 617 99 29

FAX:
0212 479 12 02
0212 538 38 89

e-mail:
info@emanhali.com
www.duvardanduvara.com

Kırmızı Halı
Kırmızı Halıfleks
Protokol Halısı
Gala Halısı
Açılış Halısı
Balo Halısı
Kokteyl Halısı
Fuar Halısı
Sahne Halısı
Defile Halısı
Davet Halısı
Düğün Halısı
Festival Halısı
Düğün Halısı
Tanıtım Halısı
Defile Halısı
Gösteri Alanlarında Kullanılan Halılar....

Bu haber 16021 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Halı

Türk Halı Tarihi

Türk Halı Tarihi ilk halı, ilk halının tarihçesi, ilk halıdan bu yana, Türk Halı Tarihi, İnsanlık Tarihi ile Başlayan Türk Halı Tari...

ucuz halı al

ucuz halı al en ucuz halı al, en ucuz hali al, halı, halıser, ucuz halıfleks, ucuz halifeks, halifleks, ucuz halifeks, halıfex, ...

ANKET

Bize Nasıl Ulaştınız...?
Tüm Anketler

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
Sitemizde 1211 haber, Video sayfalarımızda 3 video ve Galeriler sayfalarımızda 0 fotoğraf bulunmaktadır.
Haberler 9603510 defa okundu ve 5 yorum yapıldı.
duvardan duvara halı |ithal duvar kağıtları | Halı Saha | Dekoratif Aynalar | Halıfleks| Dekoratif Ayna Üreticisi | Duvar Kağıdı Fiyatları | Halıfleks| Bukle Halı

Tüm Hakları Saklıdır halı saha suni çim halı halı halıfleks bukle halı cami halısı jel tabanlı yolluk çim halı mineflo pvc yer döşemesi laminant parke kaymaz tabanlı halı oto paspas ev paspas iş paspas
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Tasarım: Ece Medya