ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
iplik çeşitleri

iplik çeşitleri

Tarih 30 Mayıs 2012, 17:30

Polyamid, İplik Çeşitleri, poliproplen iplik, heatseat iplik, bcf iplik, bükümlü halı ipliği, puntalı halı ipliği, frize iplik, firize halı dokuma ipi, frese halı dokuma ipi, polyester iplik, polyester halı ipliği, yün halı, polyamid ipliğin genel özellikleri nelerdir. overlok ipliği, halı kenarı dikiş ipi, halı dokuma ipi, halı dokuma ipliği, Polyamid sonsuz filament iplik, Polyamid iplik özellikleri, Yüksek mukavemet, Yüksek ısı dayanım özelliği, Yüksek sıcaklıkta altında yüksek esneklik, Yüksek elastikiyet, Düşük sürtünme katsayısı başlıca özellikleridir. polyamide, polyamid iplik 6.0 ve 6.6 olmak üzere 2 türdür.Polyamid iplik dayanıklılığı yüksek olduğundan ve üzerinde alabileceği apreleri kabul etmeleri kolay olduğundan ve ağırlık/fiyat oran kıyaslaması yapıldığında üstün performansından otellerde oda,koridorlar ve genel mekanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Bilgi için bizi arayınız. Tel: 0212 477 02 90

 
İplik Çeşitleri:
KARAKTERİSTİK POLİPROPLEYN POLYAMİD YÜN
Su içerikli lekeleri temizlemeye karşı tepkiler İyi İyi İyi
Yağ içerili lekeleri temizlemeye karşı tepkiler Kötü İyi İyi
Yeni görünme özelliğinin korunması Kötü Mükemmel İyi
Bakım kolaylığı Kabul edilir Mükemmel İyi
Yenileme işlerine karşı tepkimesi Zayıf Mükemmel İyi
Renklerin solmama özelliği İyi İyi Kabul edilebilir
Aleve karşı dayanıklılığı Zayıf İyi Mükemmel
İplik Kalitesi:
     YÜN: Doğal yapısı nedeniyle yüksek dirence sahiptir.Üretim safhasında kullanılacak yün kalitesi iyi bir yün halı için çok önemlidir.Alacağınız yün halı ipliğini geriye dönüştürülen üründen elde edilen olmaması ilk dikkat edeceğiniz noktadır.İyi bir yün halı Yeni Zellanda yününden veya virgin yününden olması gerekmektedir.Genelde otellerde genel mekanlar ve koridorlarda kullanılır.

     POLYAMİDE: Polyamid iplik 6.0 ve 6.6 olmak üzere 2 türdür.Polyamid iplik dayanıklılığı yüksek olduğundan ve üzerinde alabileceği apreleri kabul etmeleri kolay olduğundan ve ağırlık/fiyat oran kıyaslaması yapıldığında üstün performansından otellerde oda,koridorlar ve genel mekanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

     POLİPROPLEYN: Ucuz maliyetten dolayı ev ile ilgili ürünlerin üretimlerinde kullanılır.Kesinlikle otellerde kullanılabilecek bir ürün olmamakla beraber ,az gelişmiş ve gelişmekte olan bazı ülkelerde zemini örtmek açısından kullanılmaktadır.

Üretici ve Fiyat:
     Duvardan duvara halıda üretimin yüksekliği malın fiyatının düşmesinde çok büyük etkendir.Yani üreticinin kapasitesi ne kadar büyük ise fiyat o derece düşer.Tabi bu aynı cins ve evsafta olan mallarla ilgili bir gerçektir.Yani aynı evsaf ve kalitede bir malı ,üretim kapasitesi düşük bir üreticiden daha yüksek bir fiyata almanız mümkündür.Sayın tüketici 6.6 noval care veya dupound iplikle üretilmiş aynı gramaj ve teknik özelliklerdeki bir halıyı üretim kapasitesi birbirine yakın iki fabrikadan alış fiyatları arasında %1-%1,5 fiyat farkı vardır.Eğer üreticinin üretim kapasitelerinde belirli fark varsa fiyat farklılıkları %8-%10 arasında oluşmaktadır.

     İmkansız olan şudur: Küçük üretim kapasitesi olan bir üretici aynı evsafta bir malı büyük üretim kapasitesine sahip bir üreticiye göre ucuz satamaz.Tersinin tek şartı üretim kalitesinden ve evsafından taviz vermektir.Bu nedenle öncelikle satın aldığınız malın üreticisinin büyüklüğü ve üreticinin üretimini sunduğu teknik özelliklere yapıp yapmadığı halı seçiminde çok önemlidir.Bu konuda tüketicinin çok dikkatli olacağı bir husus daha vardır ki oda ; tekstil sektöründe üretici diye çıkan dizaynır firmaları vardır.Bunlar malın siparişini alıp,malı dizayn edip,fason üretim yaptıran firmalardır.Burada kalite sorunu yaşamaktan çok fiyat sorunu yaşanması söz konusudur.

Halının Üretiminde Kullanılacak Boya Ve Apreler:
     Halının ömrüyle direkt bağlantılıdır.Üretimde kullanılan boya solmazlık açısından çok önemli bir unsurdur.Kullanılacak boya kesinlikle Avrupa ve Amerika menşeli olmalıdır.Bunun yanında halının kalitesi antistatikliği,alev almazlığı ve leke koruyucu apre kullanılması ile ilgilidir.Bütün bu unsurları göz ardı edip satın alınan bir halıdan verim almanız zordur.Halı otellerde dekorasyonunuzu tamamlayan,görünüşü ile müşterinizin huzurunu sağlayan bir unsurdur.

     Müşterinin otelde en çok ilgisini çeken malzemeden biride yer döşemesidir.Halıseren halıcılık senelerin verdiği tecrübe ve birikimle saydığımız unsurları bünyesinde toplayarak 30 senedir sizlere bu hizmeti sunmaktadır.Geniş ve tecrübeli satış ve satış sonrası hizmetimizle siz sayın yatırımcılara daha iyi hizmet etmek en büyük hedefimizdir.

Ürün Satışı Sonrası Hizmet Ve İşçilik:
     Bizce ürün kalitesi kadar önemli bir konudur.Malın düzgün ve şartlara uygun düşünmesi,döşemede kullanılacak malzeme seçimi,ürünün uzun ömürlü olmasına direkt etki eder.Otel halısında komple yapıştırma ve ek yerlerine ütü bandı ile kaynatmak polyamid halılarda genel şarttır.Yün halılarda keçe,çivili çıta,ütü bandı ve komple yapıştırmalı döşeme bu işin olmazsa olmazıdır.

     Bunun yanında her sene halının döşemesini yapan firma tarafından kontrol edilmesi gerekir.Halı sıcak ve soğukta genleşen bir malzemedir.Bu nedenle ek yerleri ve halıda oluşabilecek potluklar kesinlikle kontrol edilmelidir.

Bakım ve Temizleme Kılavuzu:
     Seçmiş olduğunuz halıyı işyerinizde veya konutunuzda uzun süre kullanmanız için aşağıda sıralanmış 3 basit kurala uyulduğu takdirde, görüntüsü her zaman güzel olacaktır.

--Düzenli vakumlayınız.
--Halıya dökülenleri hemen temizleyiniz.
--İhtiyaç durumunda profesyonelce temizlik yaptırınız. (Genellikle en fazla yılda bir kez).

     Vakumlama: Bakımın en önemli adımı düzenli vakumlamaktır. En az haftada bir kez, ağır trafik ortamında daha fazla, düzenli ve titiz vakumlama, kir zerreciklerinin halının havına yerleşmeden önce temizlenmesini sağlar. Çırpma ve fırçalama çubuklarını rotasyon yaptıran dikey temizleyiciler veya toz başlıklı teneke kutu tipi temizleyiciler en etkili olanlarıdır.

     .:Dikkat: Berber stili halılara (kaba ilmikli havlı) tüylenme olasılığını azaltabilmek için sadece emme özelliği olan vakumlu temizleyiciler kullanılması tavsiye edilir.
Kirin dışarıya çıkmasına zaman tanımak için vakumlu temizleyiciyi yavaş hareket ettirmeyi unutmamak gerekir ve herşeyden önce toz torbasının hiçbir zaman yarıdan daha fazla dolu olmamasına özen göstermelisiniz. Unutmayınız ki, aşırı vakumlama yapmaktan kaçınmalısınız ama vakumlamaya, halının monte edildiği günden itibaren başlanmalıdır.

     Leke Çıkarma: Halı bakımının en kritik noktası lekelerin çıkartılmasıdır. Herhangi bir şey düştüğü veya döküldüğü zaman çok hızlı davranmak ve sürekli gereken temizlik materyallerini elde bulundurmak çok önemlidir.

     Leke Çıkartmak İçin Uygulanması Gereken Aşamalar:

1.Hemen beyaz kağıt havluyla emme özelliği bulunan bir bezle döküleni kurulayın (ovalamadan). Katı cisimleri kaşık veya bıçak yardımıyla alın.

2.Leke çıkarıcı maddeleri önemsiz (gözden uzak) bir alanda test edin. Halının üzerine temizleyiciden birkaç damla damlatın (eğer çok-renkliyse, her bir rengin üzerine). 10 dakika sonra kağıt havluyla kurulayın veya eğer halının renginde bir değişme olduysa, bu temizleyiciyi bir daha kullanmayın.

3.Leke çıkartma tablosunda listelenen temizleyicileri, emme gücü olan bir havluya “halıya değil” uygulayın ve hafif hareketlerle dökülen yeri kurutmaya başlayın.

4.Halınızı ıslatmayın.

5.Aşırı dağılmayı engelleyebilmek için lekenin bir kenarından çalışmaya başlayın.

6.Sabırlı olun.

7.Leke çıkarıcı, lekeyi çıkarttığı zaman, kağıt havluyla veya kuru ve emme gücü olan bir bezle basınç uygulayarak fazla nemi alın.

8.Temiz ve ılık suyla, temiz bez kullanarak durulayın. Yine kenardan içe doğru hareket edin. Ovalamayın.

9.Aşırı nemi kağıt havlu veya emme gücü olan bir bezle basınç uygulayarak alın.

10.Kurulama yaparken 1/2 inç kalınlığında beyaz kağıt havluyu nemli alanın üzerine yerleştirip ağırlık koyun. Havlu ıslandıkça değiştirin. Alan kuruduktan sonra, dokunun tekrar düzelmesi için halının havını parmaklarınızla fırçalayın.

     Genel Temizleme:

     Püskürtücülü Köpüklü Şampuan:

     Küçük alanlara uygulanacak hafif temizlik için, aerosol köpüklü şampuan kullanılabilir. Sıradan halı şampuanlarında yapıldığı gibi, bu şampuanın da küçük bir miktarına kalite kontrol testi uygulaması önerilir. Köpük, halının üstüne genelde az miktarda yayılır ve ıslak bir sünger veya fırça yardımıyla kümelenir. Halı kuruduktan sonra - genelde sıvı şampuanlarda olduğundan daha az vakit alır - halı önceki gibi vakumlanır. 5’le 8 arasında PH dengesi olan bir şampuan kullanılması önemlidir.

     Spreyli Temizleme:

     Bazen yanlışlıkla buharla temizleme diye adlandırılan spreyle temizleme metodunda, halı havına basınç altında ılık su ve deterjanlı solüsyon enjekte edilir. Böylece kir suyun içinde asılı kalır ve emme güçlü ıslak vakum sistemiyle neredeyse bir seferde temizlenir. Bu metod özellikle çok kirli halılar için kullanışlıdır, çünkü derinlere yerleşmiş kiri yok eder. Spreyle daha doğru olacaktır. Çünkü halıyı aşırı ıslatmamak, halının havını ve arka yüzüne zarar vermemek için özel dikkate ihtiyaç vardır.

     Kuru Temizleme :

     (Absorbe Edilebilen Toz) Emici zerrecikleri su, deterjan ve çözücüler içeren bir çok çeşit temizlik malzemeleri vardır. Vakumladıktan sonra, toz halının üstüne serbestçe serpiştirilir; içine doğru fırçalanır ve sonra tekrar vakumlanır. Aslında tozun hepsini halının havında ilk seferde çıkartabilmek gerçekçi değildir. Halı ıslatılmadığı için, oda kullanıma daha çabuk hazır olacaktır. Bu sistem, hemen kirlenen trafik yollarının periyodik temizliğini yapmak için ideal bir yöntemdir.

     Tavsiyeler:

     Eğer halınıza düzenli vakumlama yaparak ve lekeleri zamanında çıkararak gerekli bakımı yapmışsanız, yıllarca halınızı yıkamaya ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat, halınız kirli görünmeye başladığı zaman köpüklü kuru, kuru veya sprey metodlarından birisi kullanılarak, profesyonel ellerce temizlenmesi tavsiye edilir. Eğer temizliği kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız, kullandığınız malzemenin iyi kalitede olduğuna ve talimatların doğru takip edildiğine emin olunuz. Leke çıkarıcı kimyasallar şampuanlar ve diğer temizleme maddeleri göze çarpmayacak bir alanda önceden test edilmelidir.

     Kullanılan Maddeler:

     Leke Temizlemek İçin Kullanılan Maddeler:

--Deterjan Solüsyonu- Bir çay kaşığı temiz diş macunu veya toz deterjanla (beyazlatıcı veya güçlü akaliler içermeyen) bir fincan ılık (sıcak değil) suyu karıştırın.

--Amonyak Solüsyonu Bir çorba kaşığı temiz ev amonyağıyla (%3 çözünürlülük) 1/2 fincan suyu karıştırın.

--Sirke Solüsyonu- 1/3 fincan beyaz uçucuyu 2/3 fincan dolusu suyla karıştırın.

--Çözücü- Carbona®, Energine® veya K2R® (Kimyasal olarak 1.1.1. Trichloroethane tercih edilir) gibi kuru temizleme çözünürleri. (bakkal, eczane veya hırdavatçılarda bulunabilir.)

--Absorbe Edilebilen Temizleyiciler- Host® ve Capture®.


     Uygulama Çeşitleri:

--Soğuk su.

--Deterjan solüsyonu.

--Amonyak solüsyonu.

--Çözücü.

--Püskürtmeli dondurucuyla veya plastik torbadaki buz küpleriyle soğutma. Yapışkan maddeleri kazıma.

--Sirke solüsyonu.

--Ilık su.

--Temiz tırnak cilası temizleyicileri (Aseton olabilir).

--Alkol / Isıtma veya ışıklandırma için kullanılan alkol, mineral terebentin.

--Pas çıkarıcı.

--Absorbe edilebilen toz (örneğin tuz, talk, patenli absorbe edilebilen tozlar).

--Absorbe edilebilen temizleyici Host® ve Capture®.

     Diğer Öneriler:

--Halınızı düzenli aralıklarla vakumlayınız.

--Çırpma barlı/fırçalı dikey vakumlar kesik havlı halılar için en iyi yöntemdir.

--Sadece emme özelliği olan vakumlar, kalın ilmikli halılar için gereklidir.

--Vakumlu temizleyicilerdeki toz torbası yarım dolduğu an boşaltılmalı.

--Absorbe koruyucu paspasları evinizin en çok kullanılan girişlerine yerleştirerek önleyici bakımı uygulayın.

--Klima ve ısıtma sistemindeki filtreler düzenli olarak değiştirilmeli.

--Trafik yollarını (hatlarını) ve sık kullanılan koltukların önlerini absorbe edilebilen tozla (Host® veya Capture® gibi) temizleyin.

--Dökülmelere ve kazalara çabuk tepki gösterebilmek için emme özelliği bulunan bez veya kağıt havlular, temizleyici solüsyonlar bulundurulmalıdır.

     Leke Çıkarma Tablosu:

     Yapmanız gereken ilk adım, fazlalıkları kaşıkla almak veya kağıtla kurulamak olmalıdır.

MADDELER
1. AŞAMA
2. AŞAMA
3. AŞAMA
 Alkollu içecek
1
2
-
 Beyazlatıcı
1
3
-
 Kan
1
2
-
 Tereyağ
4
2
-
 Mum*
-
-
-
 Sakız
5
4
-
 Çikolata
2
3
6
 Kahve
1
2
4
 Kola ve hafif içecekler
7
2
-
 Kızartma yağı
4
2
-
 Krem
2
4
-
 Yumurta
7
2
8
 Keçeli kalem
7
-
-
 Yer cilası
4
-
-
 Meyve suyu
1
2
-
 Mobilya cilasi
4
2
3
 Et suyu ve sos 
7
2
-
 Mürekkep (dolmakalem)
1
2
-
 Mürekkep (tükenmez)
4
9
2
 Ketçap
7
2
-
 Ruj
4
2
-
 Civa**
2
3
6
 Süt 
7
4
2
 Hardal
2
-
-
 Oje
8
4
-
 Motor yağı
4
2
-
 Boya (lateks)
2
3
4
 Boya (yağlı)
9
4
2
 Pas
4
2
-
 Salata sosu
2
4
-
 Ayakkabı boyası
2
4
2
 İs
4
2
3
 Katran
4
-
-
 Çay
1
2
4
 İdrar (taze)
1
2
-
 İdrar (eski)
2
3
8
 Kusmuk
2
-
-
 Şarap
11
1
2
 Bilinmeyen materyaller
4
12
2

*Absorbe edebilen kağıt ve sıcak ütü.
** 2. aşamayı tekrarlayın.

Müşterileri için kendi tasarladıkları desen ve renklerin yeterli olmadığını gören Eman Halı firması, bu teknoloji ile ürün yelpazesini genişletmeyi ve hayal gücünüzün hayata geçmesini sağlıyor.

 
 


DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ...

TEL : 0212 477 02 90
 

DANIŞMA HATTIMIZ :

EMAN HALI SANAYİİ

TEL:  0212 477 02 90

FAX:  0212 479 12 02

emanfloor@gmail.com

Bu haber 5894 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Desenler - Renkler

akustik zemin kaplama

akustik zemin kaplama akustik zemin kaplamasi, zemin akustiği, akustik zemin kaplama, zemin kaplamasi ses yalıtımlı, ses yalıtımı, akusti...

Kontrat Halısı

Kontrat Halısı Kontrat Halı, Kontrat Halısı, konrat halısı, özel kontrat halı, özel üretim kontrat halısı, özel üretim kontrat hal...

ANKET

Bize Nasıl Ulaştınız...?
Tüm Anketler

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
Sitemizde 1211 haber, Video sayfalarımızda 3 video ve Galeriler sayfalarımızda 0 fotoğraf bulunmaktadır.
Haberler 9603573 defa okundu ve 5 yorum yapıldı.
duvardan duvara halı |ithal duvar kağıtları | Halı Saha | Dekoratif Aynalar | Halıfleks| Dekoratif Ayna Üreticisi | Duvar Kağıdı Fiyatları | Halıfleks| Bukle Halı

Tüm Hakları Saklıdır halı saha suni çim halı halı halıfleks bukle halı cami halısı jel tabanlı yolluk çim halı mineflo pvc yer döşemesi laminant parke kaymaz tabanlı halı oto paspas ev paspas iş paspas
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Tasarım: Ece Medya